Witamy w 65 odcinku podcastu Życie Bez Gruchy. W dzisiejszym odcinku naszym gościem będzie młody i bardzo ambitny programista – Bartłomiej Marczuk, który pomimo swojego młodego wieku posiada już spore doświadczenie i ma bardzo interesującą historię do przekazania.
Bartek w internecie znany jest pod pseudonimem “SaseQ”, przez pewien czas zajmował się prowadzeniem swojego kanału YouTube, gdzie zgromadził ponad 41 tysięcy subskrybentów, a jego filmy obejrzało łącznie ponad 6 MILIONÓW osób!
SaseQ jest jednym z widzów Życia Bez Gruchy, a historię tego, jak w ogóle udało się nam poznać i wspólnie nagrać ten odcinek, znajdziesz w dzisiejszym podcaście.
Jeśli chcesz poznać historię Bartka, dowiedzieć się jak wyglądały jego początki z programowaniem, skąd czerpał wiedzę, jak w jego przypadku wyglądał cały proces czy sam chciałbyś zostać programistą, to koniecznie sprawdź ten odcinek!
W dzisiejszym odcinku Życia Bez Gruchy:
· 01:45 Czym zajmuje się Bartek?
· 02:43 Jak wyglądały początki i przygoda Bartka z YouTube?
· 09:07 Czego można się nauczyć, tworząc materiały na YouTube?
· 11:16 Jak wyglądały początki Bartka z programowaniem?
· 13:41 Skąd Bartek czerpie wiedzę?
· 18:05 W jakim kierunku zmierza Bartek?
· 20:06 Dlaczego warto DZIAŁAĆ jak najwcześniej?
· 22:03 Historia tego, jak Bartek trafił na kanał Życie Bez Gruchy?
LINKI:
Transkrypt:
[00:00] Marcin Ruman: Witamy w #65 odcinku podcastu Życie bez gruchy. W dzisiejszym odcinku naszym gościem będzie Bartłomiej Marczuk w internecie znany pod pseudonimem “SaseQ” – młody i bardzo ambitny chłopak, który ma ciekawą historię do przekazania. Bartek przez jakiś czas zajmował się prowadzeniem swojego kanału na youtube, gdzie zebrał ponad 41 tysięcy subskrybentów. Bartek jest również jednym z widzów Życia Bez Gruchy, a ta historia jest również interesująca i nie jest wcale taka oczywista, dlatego zaprosiliśmy go tutaj na ten podcast, dlatego też, że jest młody, dopiero rozwija swoją karierę, a już ma do czynienia z marketingiem i ma spore rezultaty. Cześć Bartku witamy Cię na podcaście!
[00:54] Bartłomiej Marczuk: Cześć, witam wszystkich, dzięki wielkie za zaproszenie.
[00:57] Marcin: Bartku słuchaj, skąd ty w ogóle jesteś w Polsce. Opowiedz trochę o swojej historii, ile ty masz lat, czym się zajmujesz? Startujesz dopiero, a osiągnąłeś już dużo, dużo rezultatów i też co mi się podoba to to, że jesteś taki bardzo humble a robisz swoje.
[01:15] Bartłomiej: To tak, jeszcze raz: cześć ja się nazywam Bartłomiej Marczuk, aktualnie 19 lat mam jestem też na pierwszym roku studiów, generalnie studiuję informatykę no i ja jestem z Międzyrzeca Podlaskiego – to jest taka mniejsza miejscowość w województwie lubelskim no i generalnie w tym momencie też tam mieszkam, ponieważ no studia są w formie online no i dlatego też korzystam i po prostu tutaj przebywam.
[01:45] Marcin: A powiedz w ogóle co to się stało z tym Twoim nagrywaniem na youtubie i czym się zajmujesz poza studiowaniem tej informatyki?
[01:55] Bartłomiej: Może tak, może zacznę od tego, czym się aktualnie zajmuję, a później może przejdziemy do tego youtuba i tam więcej. Więc tak, aktualnie w tym momencie doskonale swoje umiejętności w programowaniu tam powiedzmy działam bardziej w tę stronę, gdyż stwierdziłem, że w przyszłości właśnie chciałbym się związać bardziej z programowaniem iść w kierunku właśnie tym IT, a generalnie to poza tym jakieś takie z zainteresowań moich to ogólnie szeroko pojęta technologia też lubię jakieś takie typu jakieś np. customowe klawiatury sobie składam, też czasami jak typowy informatyk pogrzebać coś tam w kompie, poskładać jakieś takie LEDy tego typu, no i generalnie z takich zainteresowań to chyba wszystko.
[02:43] Marcin: No ale to nie jest tak, że wielu geeków, informatyków, a dla takich ludzi właśnie głównie kierujemy ten kanał, zajmuje się też innymi rzeczami i robi np. swój kanał na youtubie rozumiejąc, poznając, ucząc się – jak marketing działa, jak działa zdobywanie publiki, komunikowanie do niej. Opowiedz o tych swoich rezultatach, to jest bardzo ciekawe, że zdobyłeś ponad 41 tys. osób na youtubie a twoje filmy obejrzano ponad 6 mln razy. Jak to się zaczęło w ogóle?
[03:19] Bartłomiej: Może tak, powiem w ten sposób, że no generalnie to się zaczęło w taki sposób, że to była zabawa po prostu, natomiast ja później zauważyłem, że to też trzeba jakieś tam podejście do tego przybrać i jakoś tak działać, żeby to wszystko marketingowo było, żeby ta klikalność była też na filmach bo to np. w dużej części zauważyłem, że to zależy od miniaturek: jeżeli miniaturka jest taka dość wyrażająca się, jakaś taka, taka która po prostu musi niekoniecznie być takim clickbaitem, czyli powiedzmy nie pasować do filmu, właśnie wręcz przeciwnie bardziej się te filmy pozycjonują z takimi miniaturkami, które są bardzo wyraziste ale też jakby generalnie nawiązują do filmu, czyli po prostu w głównej części no według mnie zależy też od przekazu ale generalnie ilość wyświetleń jak się ten kanał rozwija, to głównie właśnie zależy od tych miniaturek. Z youtubem zacząłem gdzieś tak 8/9 lat temu może, no i pierwsze filmy na moim kanale to były generalnie filmy z przeróbek piosenek, właśnie wtedy też używałem audacity, tak jak wcześniej jeszcze przed podcastem mówiłeś, że używasz audacity do nagrywania dźwięku, natomiast ja w audacity wtedy przerabiałem piosenki, takie znane popularne na motyw śpiewu, jak był we filmie “Alvin i wiewiórki” nie wiem – może kojarzysz?
[04:37] Marcin: Mhm.
[04:38] Bartłomiej: Taki kiedyś był dość popularny film i właśnie nawet, o dziwo najpopularniejszym filmem na moim kanale, który ma w tym momencie 750 tys. odtworzeń jest właśnie jedna z tych przeróbek, więc to jest w tej kwestii. Później była taka przerwa od tego youtuba, długo nic nie robiłem, jakieś tam pomiędzy tym wrzucałem tam pojedyncze materiały natomiast tak bardziej do youtuba bardziej tak z tym gamingiem, powiedzmy, zacząłem w 2016, bo wtedy wyszła taka gra ona, nie wiem – może kojarzysz, nazywa się “Pokemon GO”, to była gra na iOS, na Android’a. Taka, że w sumie to tak działa jak jakaś nakładka, jeżeli ktoś właśnie nie kojarzy, to opowiem krótko: to działa jak nakładka na google maps, czyli po prostu sobie chodzimy, możemy zbierać te pokemony. To jest też dobry sposób, żeby np. zwiedzać, jeżeli jesteśmy na jakimś wyjeździe czy coś to też właśnie, no w tej grze jest dużo takich jakby to powiedzieć…
[05:37] Marcin: …rzeczy, gdzie się można uczyć czegoś tak?
[05:39] Bartłomiej: Nie, w sensie o to chodzi, że sobie chodzimy po mieście ale przy okazji możemy zwiedzać to miasto, bo zbierając te różne pokestopy czy różne takie miejsca też mam informacje np. o danym zabytku, czyli możemy sobie przeczytać o tym zabytku albo jakiś tam innym miejscu i generalnie też możemy grać, zbierać generalnie takie połączenie aktywności z też tutaj…
[06:03] Marcin: …takie edutainment trochę, bo uczysz się o jakichś tam – powiedzmy historii, nie wiem, jakiegoś danego zabytku, zwiedzasz sobie, czyli geografia, to też bardzo rozwija, żeby wiedzieć, gdzie co się znajduje i jaką ma historię, bo później rozumiemy skąd to się wzięło a do tego jeszcze jest ten element rozrywki czyli entertainment.
[06:24] Bartłomiej: Tak – dokładnie można tak powiedzieć. No i ja wtedy zacząłem gdy ta gra wyszła – stwierdziłem, że “No, spróbuję coś podziałać z tym na youtubie” no i tworzyłem generalnie to ciężko się nagrywa, znaczy było dużo popularnych youtuberów, którzy właśnie nagrywali generalnie gameplay z tej gry, natomiast jednym aktualnie chyba najpopularniejszy youtuber generalnie najwięcej subskrypcji on w tym momencie nie ma ale jest najpopularniejszym youtuberem na polskim youtubie jest to Friz, nie wiem, może kojarzysz?
[06:54] Marcin: Mhm.
[06:55] Bartłomiej: I on właśnie zaczynał też między innymi od nagrywania tej gry, Pokemon GO, no i generalnie on bardziej nagrywał gameplay natomiast ja skupiłem się na jakichś takich ciekawostkach z gry, newsach coś w tym stylu, no i generalnie zdobyłem tam około osób, które zdecydowało się mnie wtedy zasubskrybować było gdzieś 4 tys. 500 coś koło tego właśnie miałem, no i później tak jak w pierwszym przypadku, też była taka lekka przerwa no w sumie to było gdzieś tak po roku, bo ja wtedy poszedłem do liceum już też tam trochę więcej nauki coś tego typu, dlatego też była lekka przerwa, w 2018 znowu wróciłem do takiego częstszego nagrywania, tych filmów pojawiało się więcej, no i aktualnie aż do mniej więcej początku 2020 no tak do połowy jeszcze publikowałem materiały na youtubie i to wtedy akurat była no też popularna gra natomiast pewnie dużo osób ją kojarzy, gra się nazywa Fortnite, jest to studia Epic games i generalnie jak ktoś nie kojarzy to samo studio, czyli Epic games wypuściło taki dość popularny silnik do gier – nazywa się Unreal Engine no i właśnie ten Fortnite jakby miał, ma w sumie nadal, dwie swoje odsłony, czyli wersję tą popularniejszą, tą taką mainstreamową czyli fortnite battle royal i była też druga gra, no mniej popularna, właśnie tę grę ja nagrywałem czyli “Fortnite: Save the World” i ta gra właśnie to była jakby kampania do tej battle royale i tam właśnie taka wersja fabularna no i myślę, że można tak powiedzieć, że się wybiłem 41 tys. subskrybcji to też nie jest jakaś wielka ilość porównując z ogólnie, ale jest to jak najbardziej spoko liczbą, no i generalnie z “Fortnite: Save the World” też tworzyłem poradniki bardziej nie był to stricte gameplay, natomiast też właśnie skupiałem się na tych poradnikach, newsach no i generalnie właśnie poprzez w tym czasie gdy nagrywałem, to zorientowałem się, że generalnie jakby samo wrzucanie filmików nic nie daje. Trzeba też postawić w sumie trochę na marketing, czyli jakby skupić się bardziej na tych miniaturkach na samej formie, zupgradować setup, czyli wtedy kupiłem mikrofon pojemnościowy no i jakieś tam inne też dodatki, no i zacząłem właśnie bardziej skupiać się na marketingu, na tych rzeczach, no i to dało rezultaty 41 tys. subskrybcji. No i myślę… Niby to się zaczęło od takich prostych zabaw typu jakieś tam wrzucanie filmików, coś takiego, ale zawsze to daje na przyszłość, to jest jakaś nauka, coś można zawsze z tego wyciągnąć, np. montaż filmów, jak ogólnie to wszystko działa, z marketingu też się można czegoś dowiedzieć. Jakieś tam malutkie wtedy, jakaś kasa z tego też była.
[10:10] Marcin: A powiedz mi kto, czy delegowałeś/delegujesz np. cały proces składu, robienia miniaturek, przygotowania opisów, tytuły, czy raczej robisz to wszystko sam?
[10:25] Bartłomiej: Generalnie właśnie robiłem to wszystko sam, natomiast tam w ostatnim etapie pomagało mi parę osób, jednak to jakaś tam powiedzmy lekka pomoc była, natomiast generalnie wszystko robiłem sam, czyli tak: począwszy od nagrywania, po miniaturki w photoshopie, później montaż, no i generalnie opisy i wszystko też przygotowywałem sam, tagi, wszystko tam później generalnie wszystko sam.
[10:56] Marcin: No to czyli widzisz, bardzo dużo można się nauczyć i tutaj lekcja dla każdego, kto jest w twoim wieku, widzisz – to nie chodzi o to, że 41 tys. to jest mało, tu chodzi o ten cały proces jak do tego dojść i jak osiągnąć taki rezultat i wyciągać z tego wnioski, o to właśnie chodzi, a to jest najbardziej wartościowe. Bartku słuchaj, aktualnie twoją zajawką i w czymś chciałbyś się rozwijać – jest programowanie, wspomniałeś o tym.
[11:27] Bartłomiej: Tak, dokładnie.
[11:28] Marcin: Jest to backend development, java – w tym jesteś zafascynowany obecnie. Wcześniej wiadomo był to youtube, gdzie poświęcałeś więcej czasu ale opowiedziałeś właśnie, że też ruszyłeś photoshopa czyli grafika, tagi, marketing, opisy tego wszystkiego, SEO. Wiele, wiele, wiele, wiele takich obszarów, które są mega potrzebne, żeby zrozumieć, jak cały ten ekosystem działa w internecie, natomiast chciałbym, abyś przybliżył i opowiedział widzom jak wygląda teraz ten proces właśnie nauki o tym java developmencie i dlaczego akurat backend?
[12:08] Bartłomiej: Okej, więc może powiem tak: programowaniem generalnie zacząłem się interesować no już od małego, w sumie to nawet było przed tym jak zacząłem nagrywać na youtubie, jakieś tam proste strony w HTMLu, coś takiego, takie jakieś takie zawsze coś tam, tam coś mnie interesowało z tego programowania, natomiast no później już takie jakby głębsze zanurzenie w tym programowaniu to było w liceum, bo ja poszedłem do klasy o rozszerzonych: matematyka, informatyka i angielski, no i w sumie w tej klasie też przygotowywałem się do matury z informatyki rozszerzonej, dlatego też tam już działałem w tym, mniej więcej programowaniu tam głównie poznałem C++ no i dużo zagadnień związanych z algorytmiką i tego typu, no i to już w sumie właśnie to bardziej pasowało do tego co na ten moment robię, czyli backend bo w sumie głównie te założenia, algorytmika te sprawy jakoś bardziej, po prostu przyciąga mnie bardziej ta strona serwerowa, ta strona wszystko z tyłu też zbytnio jakby talentu do GUI do tych wszystkich graficznych interfejsów nie mam, dlatego też wolałem jakby pójść w stronę backendu, no i gdzieś tak na początku powiedzmy 2020 zacząłem się bardziej java interesować no i po prostu jakieś tam właśnie bo generalnie aż do teraz kursy, przede wszystkim kursy, bardzo dużo w tym momencie można wyciągnąć z kursów, głównie to kursy na Udemy albo też bardzo fajna platforma Coursera, z tych dwóch platform generalnie korzystam, natomiast pojawiają się też jakieś inne pomiędzy tym, no i tak gdzieś tak mniej więcej do listopada, coś koło tego – listopad/grudzień. Uczyłem się cały czas kursów różnorakich, czy to nawet z youtuba zaczęło się właśnie od youtuba, no i po prostu uczyłem się tej javy w końcu stwierdziłem gdzieś pod koniec, tak jak mówię, 2020 roku, że pójdę o krok dalej, czyli zacznę się uczyć jakichś frameworków, zdecydowałem, że właśnie pójdę…bo java to generalnie dominuje technologie właśnie, bo generalnie java dominuje technologie web, dlatego stwierdziłem, że zacznę się uczyć framework spring boot, no i tych wszystkich po kolei technologii tak samo jak we wcześniejszym przypadku bardzo dużo kursów, do teraz aktualnie jeszcze, w tym momencie też kończę jeden kurs i myślę, że jeszcze następne będą.
[15:00] Marcin: Tak, jasne. Tutaj podlinkujemy na pewno Udemy, Coursere, którą wspomniałeś, bo to jest ważna wiedza dla ludzi, którzy też zaczęli z programowaniem a jest ich sporo w tym momencie bo no wiemy jest dużo młodych ludzi takich jaki jak ty, którzy wybrali dopiero drogę i obrali ten kierunek i teraz uczysz się w tym, żeby się w tym specjalizować ale co mnie bardzo, co było dla mnie bardzo ciekawe to to, że naprawdę bardzo ładnie sobie w tym photoshopie radzisz i bardzo przyjemne dla oka miniaturki stworzyłeś i jak sprawdzałem jeszcze przed tym nagraniem twój kanał no to wszystko naprawdę jest takie bardzo wiesz click me, no nie? Czyli kliknij, to takie przyciągające i fajnie zrobione i dlatego byłem zdziwiony, że ty mówiłeś, że nie masz talentu do tego GUI, czyli graphical user interface, czyli frondendu.
[15:57] Bartłomiej: To znaczy powiem tak – generalnie to te miniaturki są w sumie wszystkie w tym samym stylu no a tutaj jeżeli się działa na tym właśnie frontendzie to raczej takie różnorakie pomysły, nie wiem, może jakoś, nie wiem, myślę, że w tym momencie po prostu bardziej, bardziej jakby mnie przyciąga mnie ten backend.
[16:16] Marcin: Jasne, no to jest napewno mega inwestycja i tutaj będziemy cię supportować, promować też dlatego jesteś tutaj na podcaście, żeby powiedzieć raz dla młodych ludzi o tym procesie, o drodze, tu nie chodzi o to, żeby się wiesz, pochwalić “O, już jestem, nie wiadomo jaki master blaster java developer”, ale o tym, żeby właśnie zobaczyć, gdzie możemy coś połączyć, ja mam też właśnie znajomych, takiego Kacpra mamy, który z nami pracuje w javie, więc może to by było dobre połączenie, żebyś skontaktował się i nie wiem, czy masz jakiegoś mentora? Pracujesz z kimś…
[16:51] Bartłomiej: Właśnie na aktualny moment nie, no ale zawsze fajnie właśnie też chciałem znaleźć sobie jakąś osobę, która by mogła… no bo jeżeli osoba pracuje w tym, to zawsze łatwiej zawsze przekaże cenną wiedzę.
[17:05] Marcin: To ja koniecznie połączę cię z naszym właśnie Kacprem, który jest w Warszawie i on działa, on jest senior backend development w javie i no uważam, powiem ci, z prowadzenia firmy i pracując też z juniorami, uważam, że powinieneś na pewno wziąć sobie relację z taką osobą, zrobić i raz np. w tygodniu mieć na żywo jakiegoś calla tak jak my teraz mamy, nagrywamy podcast i uczyć się właśnie o tej javie, że nie tylko z kursów takich nieżywych a też z osobą, która pracuje w tym i w miarę potrafisz się z nią dogadać. Także to od nas taka wartość jeżeli chcesz, i to też jest właśnie lekcja dla innych, którzy słuchają, żeby znaleźli sobie kogoś, kto jest tam, gdzie oni sobie obrali ten kierunek, bo po co tracić, masz 5 lat, tak jak ja zrobiłem głupio bardzo, nie szukałem właśnie takiej osoby, od której bezpośrednio mógłbym się uczyć, tylko miałem kilka osób, a to jest nie do końca dobre, lepiej mieć jedną osobę i się bardzo skupić jak ty teraz robisz, więc powiedz może: wiemy jak wyglądała twoja droga z tym youtubem, jakie to początki ten proces, opowiedz nam teraz w jakim kierunku zmierzasz, dla jakiej firmy chciałbyś pracować, masz coś takiego określone, czy to jest na zasadzie, wiesz, jeszcze się uczę i w międzyczasie dopiero będę – nie wiem, myślał o tym, z kim chciałbym nawiązać współpracę?
[18:30] Bartłomiej: Znaczy generalnie tak, no ja jeszcze cały czas się uczę, natomiast w programowaniu jest tak, że cały czas nawet jak się pracuje, to też się uczy, Natomiast w tym momencie no to początki są jakby mojej drogi. Właśnie tak jak wspomniałem wcześniej, no chciałbym znaleźć jakąś pierwszą pracę w IT w sumie jakieś praktyki, zawsze to bardzo mocno podwyższa skille, no i właśnie aktualnie tak jak mówiłem wcześniej, robię też te kursy, natomiast właśnie przy okazji też przeglądam firmy, warto jakby znaleźć sobie jakąś firmę software house, do których można później wysłać CV, natomiast generalnie jeżeli chodzi o preferencje do firmy, to ja szukam coś takiego jakiegoś, mniejszej firmy na pewno nie korpo, bo w korpo można dostać jednego taska i cały czas wałkować i w ogóle się nie poszerza swoich umiejętności, natomiast szukam takiej firmy, gdzie, aewentualnie software house’u, gdzie ludzie jakby się wszyscy komunikują między sobą i dostają jakby różnego typu zadania, no i dzięki temu można jakby szybciej progresować i w różnych kierunkach działać, nie tylko zamykać się na jedno zadanie. Dlatego właśnie przy okazji tej nauki też staram się już powoli szukać jakichś pierwszych firm, do których mógłbym w przyszłości CV wysłać.
[20:06] Marcin: No i widzisz – to jest kolejna lekcja, jak ja ciebie słucham, to myślę sobie: “Wow, ten gość ma naprawde łeb na karku”. W wieku 19 lat, gdybym ja miał twoją wiedzę i twoje nastawienie, też zacząłem pracować dla software house’u słuchaj, robiłem to bardzo nieświadomie, także wiesz, ja szukałem bardziej wtedy pieniędzy, bo wyszedłem z domu dziecka i nie miałem tych pieniędzy, ale zrobiłem to nieświadomie i poszedłem do software house’u i to była najlepsza decyzja, bo później poszedłem do korpo na chwilkę, przed tym jak założyłem swoją firmę i to tak jak powiedziałeś, dostajesz jednego taska, i po prostu jesteś nieżywy, nie rozwijasz się a w software housie jesteś otwarty, widzisz jak marketing robią, widzisz że trzeba walczyć o pieniądze, o fundusze, że tam się dzieje, że to żyje po prostu i musisz być chcąc nie chcąc, wiesz w różne taski w różne projekty zanurzony, więc to jest super o czym myślisz, a w międzyczasie jeszcze się ucz, także myślisz, żeby połączyć studia już z jakąś współpracą, nie czekasz na koniec studiów prawda?
[21:09] Bartłomiej: Tak, według mnie no trzeba działać jak najwcześniej, ja myślę, że to jest kierunek, w którym chciałbym działać, dlatego też w sumie tym wcześniej zacznę tym większe doświadczenie no i myślę tyle w sumie.
[21:24] Marcin: Super. Słuchaj, podlinkujemy twojego linkedin’a, którego też ulepszasz, rozwijasz swoje CV i zrobimy tutaj, też wypromujemy cię i ktokolwiek, bo ludzie, różne software house’y nas słuchają i różni ludzie, więc ktokolwiek tutaj zna kogokolwiek, kto robi jave, kto chciałby kogoś takiego właśnie ambitnego, a nie ma takich ludzi wielu, no to będą wiedzieć jak się z tobą skontaktować, a poza tym też podeślemy na twój kanał, żeby mogli zobaczyć jakie ty super prace zrobiłeś na tym youtubie, bo to jest coś mega.
[22:00] Bartłomiej: Dzięki wielkie.
[22:01] Marcin: Dzięki za twój czas, a jeszcze ostatnie pytanie zanim zakończymy, to chciałbym powiedzieć na samym początku, wspomniałem o tym, że właśnie “SaseQ” czyli Bartek, który jest tutaj z nami, jest jednym z widzów życia bez gruchy, no właśnie, chciałbym, żebyś opowiedział historię – jak trafiłeś na nasz kanał, bo to jest bardzo ciekawe, jak ludzie trafiają na nasz kanał i właśnie takich ambitnych takie “No Grucha”, dlatego jest kanał życie bez gruchy. Opowiedz właśnie, jak to się wszystko stało, od kogo przyszedłeś, jak nas w ogóle znalazłeś?
[22:42] Bartłomiej: Ok, więc na wasz kanał trafiłem w dość ciekawy sposób, bo mianowicie wyglądało to tak, że ja sobie przeszukiwałem LinkedIn’a, właśnie tak jak mówiłem wcześniej, że już powoli szukałem jakichś firm do współpracy, no i chciałem się właśnie wstępnie zorientować, właśnie trafiłem na waszą firmę, na wasz profil na LinkedIn’ie, no i po jakiejś tam wstępnej analizie zobaczyłem, że jednak generalnie frontendem się zajmujecie, natomiast przykuła mnie miniaturka jednego filmu, który mieliście udostępniony, gdyż skojarzyłem sobie twarz Pawła, natomiast ja jeszcze nie wiedziałem kto to, po prostu skojarzyłem, że gdzieś ją widziałem, no i później zorientowałem się, że to Paweł i Paweł mieszkał kiedyś niedaleko, znaczy – my się nie znaliśmy, natomiast ja go kojarzyłem z widzenia, no i stwierdziłem, że wejdę, posłucham i zacząłem przygodę z waszym kanałem od podcastu z Pawłem, posłuchałem tych w sumie, dwóch części podcastu z Pawełem, no i spodobało się mi, no i stwierdziłem, że bardzo przydatna wiedza, która też może się przydać w późniejszym doskonaleniu siebie, no i też może w przyszłości, no i zacząłem oglądać, zasubskrybowałem i myślę, że nie żałuje, że super.
[24:04] Marcin: Super, dziękuję za to jak odpowiedziałeś. A powiedz mi co z tego właśnie, że zacząłeś subskrybować, jakie najbardziej wartościowe rzeczy wyciągasz ze słuchania naszych podcastów i tego co wypuszczamy, tych materiałów?
[24:22] Bartłomiej: Znaczy generalnie dużo jest ciekawych materiałów, w sumie dużo jest różnorodnych materiałów, bo dużo ludzi jest zapraszanych do tego podcastu, natomiast generalnie no skupia się wasz kanał na takich właśnie różnych charakterach, różnych osobach, no i myślę, że generalnie z waszego kanału mogę wyciągnąć to, że… głównie to motywacja w sumie, bo jeżeli jest dużo osób, które coś już osiągnęły w życiu, to jakby to pobudza moja motywacje do tego, że trzeba działać, że trzeba wspinać się po tych szczeblach, żeby dojść do tego, co właśnie różni goście właśnie z podcastu.
[25:13] Marcin: Czyli taki proces, że widzisz, gdzie ta osoba jest i nie opowiadamy też jakichś – wiesz bajek marketingowych, że “Ooo, nie wiem, tam będziesz jakimś miliarderem, trilionerem”, bo takich ludzi to jest, wiesz, co pieprzą głupoty tylko, że faktycznie zapraszamy te osoby i mówimy bardzo też konkretnie i jeżeli ktoś jest zainteresowany to później, co my robimy, to łączymy to bardzo często te osoby, także ja z tobą jesteśmy w kontakcie i ja cię połączę z Kacprem od nas, który też zna doskonale Pawła i też z Pawłem cię połączę, dlatego że Paweł słuchaj, zaczął niedawno programowanie, a jest, no bardzo, bardzo szybko się nauczył, także jeżeli mógłbyś z twoją wiedzą i z twoją inteligencją teraz i z tym co jesteś, to ja myślę, że takie połączenia będą dla ciebie super jeżeli te osoby potrafią to zrobić w 3 lata, gdzie Paweł teraz jest udziałowcem też w naszej firmie, no to pomyśl sobie, co ty możesz osiągnąć – mając 19 lat.
[26:11] Bartłomiej: Według mnie jeżeli np. z danego podcastu teraz ostatnio zacząłem dużo tych podcastów konsumować, bo można coś w tym czasie robić i słuchać dodatkowo, jakaś wartość merytoryczna z tego płynie, natomiast generalnie jeżeli słucham podcastu, to mogę się czegoś dowiedzieć, czegoś, co może mi się przydać kiedyś w życiu, no i też tak jak mówiłem wcześniej ta motywacja do działania. Generalnie super opcja z tymi podcastami! Słyszałem, że w tym momencie Polska jakby góruje na tym rynku podcastów i generalnie bardzo dużo osób słucha podcastów.
[26:45] Marcin: Bo są bardzo edukacyjne i to jest najlepszy sposób, żeby zdobywać wiedzę, tak jak powiedziałeś, motywację, inspirację ale jeszcze jedna rzecz, którą chcę przekazać Ci i wszystkim słuchającym, chcesz usłyszeć od starego wygi w porównaniu do 19 latka? Co by to było?
[27:03] Bartłomiej: Dokładnie, chciałbym.
[27:05] Marcin: No to już wam mówię, na zakończenie najlepszy tip, który przyniósł mi setki tysięcy dolarów, słuchałem te podcasty i jeżeli z jakąś osobą rezonowałem, sprawdziłem właśnie ich firmę, to natychmiast się kontaktowałem, pisałem maila, nie zostawiajcie, nie bądźcie takimi cichymi słuchaczami, takimi którymi słuchacie, w podcaście nie chodzi o słuchanie Bartku i wszyscy którzy słuchają.
[27:32] Bartłomiej: Cenna opinia.
[27:32] Marcin: W podcaście chodzi o to, żebyś zobaczył, które osoby są inteligentne, gdzie mają połączenia, które robią/wykonują ruchy, które mają firmy, mają dostęp do pieniędzy, mają dostęp do ludzi, mają resource, mają asset, napisz im maila,: “Jestem słuchaczem” – daj znać, że słuchasz np. podcastu życie bez gruchy, daj znać komuś innemu, że słuchasz jego podcastu i powiedz mu: “Słuchaj, słucham podcastu życie bez gruchy, nauczyłem się tego, tego i tego, uczę się teraz jak być java deweloperem, czy masz jakieś połączenia, czy np. moglibyśmy się zdzwonić na 10 minut”. Większość osób, które nie mają jakiegoś ego – odpiszą wam i będą bardzo zaszczycone, bo ja robię po to, żeby ludziom pomóc, jest to dla mnie to taka odskocznia i że mogę z tobą porozmawiać, bo sam się od ciebie uczę, a wiem, że nasza relacja się dopiero zaczyna i to jest właśnie najfajniejsze, że poznajemy się i jeszcze tworzymy wartość dla innych ludzi, dlatego to jest ode mnie taki tip i wskazówka dla wszystkich, zawsze z podcastów, tu nie chodzi o słuchanie i tego co się nauczyć, bo to są głównie takie nuggetsy, które niewiele dają, napisz, skontaktuj się i połącz się z nową osobą, dlatego że, wiesz co tu jest napisane Bartku? Na tej nalepce? Na tym stickerze co ci pokazuje teraz?
[28:52] Bartłomiej: Widzę, widzę.
[28:54] Marcin: No przeczytaj.
[28:55] Bartłomiej: Dokładnie, dokładnie – też się zgadzam.
[28:57] Marcin: Czyli mógłbyś na polski przetłumaczyć, żeby ludzie…
[29:01] Bartłomiej: Że jakby więcej działania w sumie to jakby więcej pieniędzy, tak?
[29:06] Marcin: Tak, czyli: “The more hand you shake, the more money you make” – tutaj chodzi o to, że nie tylko…
[29:11] Bartłomiej: A jeżeli więcej osób jakby poznasz, tak? Tym więcej później możesz…rozumiem.
[29:17] Marcin: Także nie skupiaj się tylko na podcaście i na słuchaniu podcastu, nie słuchaj się na podcaście, tylko i na tym, że on cię zainspiruje, zmotywuje – bo to jest wiesz co? Powiem ci szczerze: to jest gówno, to jest nic, shit, nothing. Skupiaj się na kontaktach, to jest najważniejsze, to, że teraz ja poznałem Cię, a ty poznałeś mnie, bo my się będziemy się uczyć na Udemy i na Courserze, to wiadomo, to uczymy się cały czas i rozwijamy się ale co my możemy zrobić razem, to jest pytanie i jak możemy zrobić, żeby zacząć naszą relację i żeby dojść do połączenia, jak połączyć dwie kropki. Ta osoba co potrafi połączyć dwie kropki, potrafi dostarczyć wartość dla rynku, dostarczyć wartość dla innych osób, najwięcej zyska, dlatego te kontakty są tak bardzo ważne, więc tym chciałem zakończyć, mam nadzieję, że to było wartościowe dla was, ja ci dziękuję Bartku za twój czas.
[30:10] Bartłomiej: Też dziękuję bardzo, dziękuję też za rady, za wszystko.
[30:15] Marcin: No i ja dziękuję za to, że ty tutaj dałeś, podzieliłeś się swoim procesem dla innych osób, bo to jest najważniejsze właśnie, bo ja już tam trochę stary dziad jestem w porównaniu do twojej generacji, prawie 10 lat młodszej ale jeżeli te osoby, które słuchają w wieku 19/20 lat, czy młodsze nawet, wezmą od ciebie tę lekcję, to będzie najważniejsze, ważniejsze niż cała szkoła no nie? I ważniejsze niż całe te studia, bo to są takie, wiesz, dodatki moim zdaniem, liczą się rezultaty, więc jeszcze raz: podlinkujemy twój linkedin, podlinkujemy twojego youtuba, ja będę z tobą w kontakcie, bo już mam plan jak możemy zacząć działać i połączę cię z Kacprem, także pamiętajcie najważniejsza lekcja to, co się nauczyłeś z tego podcastu Bartku jeszcze?
[31:00] Bartłomiej: No, żeby jak najwięcej osób jakby na swojej drodze poznawać i współpracować z nimi.
[31:07] Marcin: I odzywać się do nich, nie bądź cichym słuchaczem. Jak gdzieś idziesz, to przedstawiaj się i zawsze mów, że dziękujesz, że ktoś produkuje coś i mów jak ty możesz na przykład dla nich coś zrobić albo rozwiązać problem i jak możecie zacząć relację, o tym pamiętajcie, trzymajcie się, wszystkiego najlepszego na ten tydzień i do usłyszenia w kolejnym podcaście za tydzień a jeżeli wam to się podobało i chcecie więcej, to wiadomo, że trzeba robić Subscribe, żeby być na bieżąco i zostawcie najlepiej komentarz, co waszym zdaniem jest najbardziej wartościowe właśnie z procesu Bartka, tego jak on się uczył lub może z tych tipów, które ja też tutaj dałem. Trzymajcie się i jeszcze raz do usłyszenia następnym razem, cześć!
[32:54] Bartłomiej: Cześć.